Flare Electronics

Lempinės audio technikos serija VALKYRIE

Lempinėje audio technikoje iš principo nieko nauja nesukuriama gerokai daugiau nei 50 metų.
Visus šiandien gaminamus lempinius stiprintuvus galima padalinti į dvi pagrindinės stiprintuvų rūšis:

  • SE (single ended) – išėjimo laipsnis dirba vientakčiu režimu;
  • PP (push pull) – išėjimo laipsnis dirba dvitakčiu režimu.

Bemaž visi sutinka, kad SE stiprintuvai, nepaisant labai kuklių techninių parametrų, subjektyviai skamba nuostabiai. Tačiau maža galia ir didelė išėjimo varža reikalauja specifinių akustinių sistemų, kurių pasirinkimas šiandieninėje audio rinkoje yra labai ribotas. Žinoma yra ir santykinai galingų 20W ir daugiau SE stiprintuvų, tačiau jie pagaminti naudojant 811 ar 845 tipo triodus išėjimo laipsnyje, kas labai pabrangina gamybą, nes reikalauja ypatingai sudėtingo ir brangaus išėjimo transformatoriaus ir didelės maitinimo įtampos – min. 1000 V. Be to tokių stiprintuvų išėjimo varža rekordiškai aukšta – 3 om. ir daugiau. Kitas variantas lygiagretintos išėjimo lempos, bet ir šiuo atveju tiek gamyba tiek stiprintuvo eksploatacija brangsta, nes reikalingos tiksliai parinktos išėjimo lempų poros, kurių parametrai bėgant laikui keičiasi ir stiprintuvas pradeda skambėti prasčiau.

„Valkyrie“ serijos išėjimo laipsnyje panaudotas SRPP kaskadas. Praėjusio šimtmečio viduryje plačiai naudotas video signalų stiprintuvuose, o ir šiandien dažnai naudojamas pirmuosiuose stiprintuvų laipsniuose (draiveriuose). Tačiau bent man nežinomas nei vienas pramoninės gamybos audio galios stiprintuvas, kur šis kaskadas būtų naudojamas išėjime. Pagrindiniai SRPP kaskado privalumai:

  • didesnė išėjimo galia (lempos apkrovai dirba lygiagrečiai);
  • maža išėjimo varža kas labai sumažina reikalavimus išėjimo transformatoriaus induktyvumui;
  • ženkliai mažesni kaskado iškraipymai lyginant su 1 lempa.

Pagrindinis trūkumas – aukšta maitinimo įtampa.

„Valkyrie“ serijos stiprintuvai, nors suprojektuoti ir pagaminti nenaudojant NGR (neigiamo gryžtamojo ryšio), pasižymi labai žema išėjimo varža (Rout) tai leidžia naudoti plačiausiai paplitusias fazoinventorines akustines sistemas. Yra didesnės galios nei klasikiniai SE stiprintuvai nors ir turi būdingą SE skambesio braižą.